NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY PLANOWANIU BUDYNKU ENERGOOSZCZĘDNEGO

Budowa domu niskoenergetycznego, podobnie jak budowa domu tradycyjnego jest procesem wieloetapowym
i skomplikowanym. Wymaga starannego planowania a także doskonałych umiejętności ze strony inwestora.
Jak wobec tego wybrać odpowiedni projekt domu? W tym miejscu warto zwrócić się o pomoc do architektów
i inżynierów wyspecjalizowanych w budownictwie energooszczędnym. Oto 5 rzeczy, na które warto zwrócić
uwagę planując budowę domu w standardzie NF40.

POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE I POTENCJAŁ DZIAŁKI

Na część czynników warunkujących zapotrzebowanie domu na ciepło nie mamy wpływu. Bardzo często należy do nich położenie geograficzne. To ile energii będziemy zużywać na ogrzanie domu, zależy przede wszystkim od temperatur
na zewnątrz, podczas najzimniejszych okresów w roku. Polska podzielona została na pięć stref klimatycznych, które
są bezpośrednio związane z zapotrzebowaniem na energię. Wybierając działkę pod inwestycję należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Istotne jest, aby dom był dostosowany do warunków działki, czyli wykorzystywał w pełni jej potencjał. Bardzo ważne jest ukształtowanie terenu, klimat regionu, nasłonecznienie i zacienienie działki, a także kierunki w jakich wieją intensywne wiatry.

ORIENTACJA GEOGRAFICZNA

Położenie domu względem stron świata ma duże znaczenie nie tylko z uwagi na podwyższony komfort mieszkańców,
ale również na zapotrzebowanie domu na ciepło i energię elektryczną. Odpowiednio usytuowany dom jest w stanie czerpać więcej naturalnej energii słonecznej, co bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie i oświetlenie pomieszczeń. Przekłada się to również na jakość życia mieszkańców. Dzięki przemyślanej orientacji poszczególnych pomieszczeń, światło dzienne w naturalny sposób będzie towarzyszyć mieszkańcom przez cały dzień.

KONSTRUKCJA ŚCIANY

Wybór rodzaju ścian w domu nie jest łatwy. Różne rozwiązania i technologie mają swoje plusy i minusy. Zastanawiamy
się nad trwałością materiałów, ich kosztem, nad szybkością budowy. Planując budowę domu energooszczędnego powinniśmy się zastanowić nad jakością użytych materiałów – tutaj nie powinniśmy przesadnie oszczędzać. Warto zwrócić się w sprawie wyboru odpowiednich materiałów lub technologii nie tylko do producenta, ale również do właściwego architekta, który obiektywnie odpowie na nurtujące pytania.

KONSTRUKCJA PODDASZA

Dach, poza tym, że chroni nasz dom przed opadami, stanowi jedno z głównych źródeł ucieczki unoszącego się w górę ciepła. Poza tym w domach korzystających z energii słonecznej jest miejscem gdzie umieszczane są kolektory słoneczne, lub coraz częściej ogniwa PV. Tu dowiesz się na jakie elementy dachu zwrócić największa uwagę tak, aby oprócz odpowiedniej izolacji umożliwiał montaż instalacji OZE zaraz po zakończeniu budowy lub w przyszłości.

8259626811_03a8722b82_b

IZOLACJA PODŁOŻA

Wykonywanie podłogi na gruncie jest bardzo częstym zjawiskiem w przypadku domów energooszczędnych.
Podłoga powinna zatem spełniać dwie zasadnicze funkcje – bariery termicznej oraz hydroizolacyjnej. Ważne jest,
aby na styku podłogi ze ścianami zewnętrznymi nie stawiać mostków termicznych.

OKNA I PRZESŁONY

Okna w domu spełniają bardzo wiele funkcji. Po pierwsze wpuszczają do domu promienie słoneczne oświetlające pomieszczenia , po drugie zyskujemy jakże cenne ciepło. Niestety odwrotna sytuacja jest w zimie kiedy to przez okna następuje szybsze wychłodzenie pomieszczeń. Wysoka jakość termiczna okien, odpowiednia wielkość oraz położenie sprawią, że będziemy je mogli wykorzystać jak kolejne źródło ciepła w naszym domu bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów.

1

Przesłony okienne zapewniają duży komfort użytkowania, ale też umożliwiają oszczędność energii. Osłony okienne
są wstanie poprawić izolacyjność cieplną okna od 10 do 30 %. W dużym stopniu odpowiadają za regulację ilości światła
i energii docierającej do naszego domu. Przesłony okienne powinny dynamicznie reagować na zmiany pogody
– tak by wykorzystywać dostępna energię kiedy jest ciepło, ale również ograniczać jej ubytek w chłodniejsze dni.

SZCZELNOŚĆ I WENTYLACJA

Na ogrzanie domu zużywamy średnio ok. 70% pobieranej przez nas energii.  Wraz z powietrzem, które uchodzi z domu tracimy również ciepło. Powietrze znajdujące się w naszych domach musi być jednak wymieniane ze względów higienicznych
oraz z uwagi na zawartość dwutlenku węgla odpowiadająca za nasze samopoczucie. Pod tym względem wietrzenie przez nieszczelności budynku często nie wystarcza, ponieważ jest w dużej mierze przypadkowe i niezależne od naszych potrzeb. Istotny jest też kierunek przepływającego przez nasz dom powietrza. Budynki energooszczędne wymagają, ze względu
na swój charakter, instalacji wentylacji mechanicznej.

MOSTKI CIEPLNE

Straty ciepła wynikające z występowania mostków mogą sięgać nawet 20%, które zauważalne są w wysokości rachunków.
W miejscu występowania mostka temperatura na jego wewnętrznej powierzchni jest zawsze niższa w skutek czego,
poza utratą ciepła może skraplać się para wodna. Stąd też bardzo istotne jest zastosowanie wszelkich sprawdzonych rozwiązań w celu uniknięcia powstawanie mostków termicznych. Ze względu na takie właśnie (bardzo ważne) szczegóły,
zaleca się powierzenie wykonawstwa firmie wyspecjalizowanej w budowie budynków niskoenergetycznych.

ŹRÓDŁO CIEPŁA

Odnawialne źródła energii są coraz bardziej popularne i już dawno przestały być rozwiązaniem jedynie dla ludzi z grubym portfelem. O najprostszych rozwiązaniach słyszał już chyba każdy. Niestety nie każdy wie jak dokładnie one działają i jak efektywnie je wykorzystywać. Możliwości jest wiele – od zastosowania pompy ciepła po instalacje fotowoltaiczne.
Jeśli wciąż pomimo szukania idealnego rozwiązania nie podjąłeś decyzji, najlepiej zapytaj doświadczonego architekta
o te najbardziej sprawdzone i najlepiej rokujące propozycje rozwiązań, uzyskasz w ten sposób wyjaśnienie podstawowych zasad działania takich instalacji oraz opłacalność ich wykorzystania

ENERGIA ELEKTRYCZNA

Za energię elektryczną niestety trzeba słono płacić. A co jeśli zdecydujemy się na produkcję energii elektrycznej sami?
Na szczęście w skutek rozwoju źródeł odnawialnych nie tylko jesteśmy sami wytworzyć ją na własne potrzeby, ale już niedługo będziemy mogli sprzedawać wyprodukowaną energię i na tym zarabiać. Warto zatem rozważyć alternatywne jej źródło
dla naszego domu.

Aby Twoje wnętrza były nie tylko funkcjonalne, ale również piękne i dopasowane do Twojego stylu życia, zapraszam Cię do skorzystania z naszej oferty na projekt wnętrza. Jesteśmy doświadczonymi architektami, który z pasją tworzą unikalne projekty, które spełniają najwyższe standardy estetyki i funkcjonalności.

W naszej pracy stawiamy na dokładną analizę potrzeb i preferencji moich klientów, aby móc stworzyć projekt idealnie dopasowany do ich stylu życia i gustu. Oferujemy kompleksową usługę, która obejmuje projektowanie wnętrza, wizualizacje w formie 2D i 3D oraz koordynację prac wykonawczych. Współpracujemy tylko z najlepszymi wykonawcami, aby mieć pewność, że każdy projekt jest realizowany zgodnie z ustalonymi standardami jakości.

Nasza oferta jest skierowana do osób, które chcą mieć unikalne wnętrza, które pozwolą im w pełni cieszyć się swoim domem. Jeśli szukasz projektu, który będzie spełniał Twoje oczekiwania, a jednocześnie będzie funkcjonalny i estetyczny, to zapraszam do kontaktu. Razem stworzymy wnętrze, które będzie idealnie odpowiadało Twoim potrzebom i stylowi życia.