JAK WYBRAĆ ARCHITEKTA DO INDYWIDUALNEGO PROJEKTU DOMU?

To pierwsze co przychodzi nam na myśl kiedy podejmujemy decyzję o tym, że chcemy stworzyć indywidualny projekt domu. Na rynku jest bardzo wielu Architektów. Jak tu wybrać tego właściwego?

Czy warto zatem dokładniej zastanowić się nad wyborem odpowiedniego architekta?

Odpowiedź jest prosta – oczywiście!
Skoro już do tego doszliśmy – na co zwrócić uwagę, czym się kierować przy wyborze architekta?

Już odpowiadam:

  1. Określ swoje cele i potrzeby
    Zanim rozpoczniesz proces wyboru projektanta, zastanów się nad swoimi celami i potrzebami. Jakie są Twoje priorytety? Jakie funkcje i elementy są dla Ciebie najważniejsze? Jakie pomieszczenia chciałbyś mieć w domu? Czy planujesz powiększenie rodziny? Być może planujesz zająć się starszą osobą za kilka lat? Spisz wszystkie swoje wymagania.

  2. Wybierz projektanta z uprawnieniami
    Wybierz koniecznie architekta, który posiada uprawnienia budowlane nieograniczone oraz odpowiednie doświadczenie. Pamiętaj! Osoba która posługuje się czyimś nazwiskiem do autoryzacji projektu nigdy nie będzie tak zaangażowana ani odpowiedzialna jak architekt który posiada swoje uprawnienia.

    Warto również zaznaczyć, że niektórzy projektanci bez doświadczenia czy uprawnień oczywiście zaproponują tańszą cenę za projekt, jednak istnieje ryzyko, że mogą pomijać niektóre ważne kwestie związane z bezpieczeństwem i zgodnością z przepisami.

  3. Przeczytaj opinie
    Jeśli zastanawiasz się nad stworzeniem projektu z danym architektem, warto zwrócić uwagę na referencje od innych klientów. Opinie i doświadczenia innych osób mogą pomóc Ci ocenić, czy projektant dostarcza wartościowe opracowanie i czy warto zainwestować w jego usługi. Bardzo ważne – przeczytaj te opinie. Niestety wielu przedsiębiorców kupuje opinie i tak naprawdę nie pochodzą one od osób które pracowały z tym biurem projektowym.

  4. Indywidualne podejście Komunikacja jest kluczowa w procesie projektowania. Upewnij się, że architekt, z którym zamierzasz współpracować, jest dobrym słuchaczem i potrafi zrozumieć Twoje potrzeby. Przekonaj się czy architekt odpowiada na każde Twoje pytanie i czy jest gotowy do zmierzenia się z Twoimi oczekiwaniami względem projektu.

    Projektanci oferujący wartościowe opracowanie zazwyczaj poświęcają więcej czasu na indywidualne konsultacje i dostosowanie projektu do Twoich potrzeb. To oznacza, że Twój dom będzie odzwierciedlał Twoje wyjątkowe preferencje i styl życia.

    Dobry architekt powinien posiadać wiedzę ogólnobudowlaną z zakresu nie tylko budownictwa ale też instalacji, nowoczesnych systemów, rozwiązań, technologii i powinien mieć wiedzę w zakresie oszczędności energetycznej budynku oraz projektowania budynków oszczędnych w utrzymaniu. Przyjazne i otwarte relacje z projektantem ułatwią cały proces.

  5. Porównaj oferty Porozmawiaj z różnymi architektami. Porównaj ich ofertę pod względem kosztów oraz zakresu opracowania oraz ilości wsparcia jakie oferują. Przepisy jasno określają jak powinien wyglądać projekt budowlany do uzyskania pozwolenia na budowę. Jest to minimum, jakie musi zawierać projekt.

    Niektórzy architekci oferują pełną obsługę formalno-prawną. Zdarza się też, że architekci od razu oferują wykonawstwo przez firmy współpracujące – to też bardzo wygodne rozwiązanie dla osób zabieganych, ceniących sobie czas.

    Zapytaj, czy projektant zobowiąże się do rozwiewania Twoich wątpliwości na etapie budowy, jeśli takie się pojawią? Czy też jego praca zakończy się z chwilą wydania Ci dokumentacji?

  6. Zapytaj o terminy oraz harmonogram Warto również omówić z projektantem harmonogram pracy i plany realizacji poszczególnych etapów projektu. Czy będziesz mógł wprowadzić zmiany? Ile czasu potrwa przygotowanie projektu? Ile czasu zajmie uzyskanie pozwolenia na budowę? Wszystko to pomoże Ci zrozumieć, jak długo potrwa proces projektowania i budowy oraz zweryfikujesz, czy architekt ma faktycznie harmonogram pracy do którego się zobowiąże.

  7. Inwestycja w jakość Wybieranie projektanta opierając się tylko na kryterium najniższej ceny może prowadzić do kompromisów w jakości i satysfakcji z ostatecznego projektu. Projektując swój wymarzony dom, zainwestuj w architekta, który oferuje wartościowe, dokładne opracowanie. Myśl długofalowo. Inwestycja w projektanta z doświadczeniem i umiejętnościami może pomóc w uniknięciu potencjalnych problemów w przyszłości, a przede wszystkim:
    – oszczędzisz na budowie
    – zaoszczędzisz sobie wiele stresu związanego z całym procesem budowlanym
    – oszczędzisz koszty związane z utrzymaniem i użytkowaniem budynku
    – zapewnisz ergonomię, funkcjonalność Twojego domu Pamiętaj, że najtańsza opcja nie zawsze jest najlepsza. Oczywiście – można zaoszczędzić na projekcie, jednak z doświadczenia wiem, że bardzo często ta oszczędność jeszcze kilkukrotnie pomnożona będzie kosztem jaki poniesiesz na budowie z tytułu braku lub błędu w projekcie.

  8. Rozważasz współpracę z architektem wnętrz? Jeśli się nad tym zastanawiasz – wybierz takiego architekta, który od razu tą usługę oferuje. Dlaczego? Często się zdarza, że na etapie projektu wnętrza dochodzimy do wniosku, że warto byłoby wprowadzić jakąś modyfikację czy ulepszenie w koncepcji architektonicznej. Wykonanie takiej zmiany po wybudowaniu budynku mogłoby wiązać się z pewnego rodzaju kompromisem, do którego wcale nie musi dojść.

    W takim wypadku najwygodniej będzie współpracować jednocześnie przy ostatecznej wersji koncepcji architektoniczno-budowlanej oraz na tym etapie zacząć pracować nad projektem wnętrza. To co powinno znaleźć się w każdym projekcie budowlanym to temat na inny wpis. Natomiast każdy projekt budowlany musi uwzględniać już wstępną i omówioną koncepcję funkcjonalno-przestrzenną wnętrza, aby był kompletny.

  9. Znajdź projektantów specjalizujących się w Twoim stylu
    Projektanci domów mają różne style i specjalizacje. Jeśli masz określony styl lub koncepcję wizualną, upewnij się, że wybierasz projektanta, który ma doświadczenie w tworzeniu projektów zgodnych z Twoimi preferencjami. Przeszukaj ich portfolio, aby ocenić, czy ich prace Ci odpowiadają.

    Podsumowując…
    Wybór idealnego projektanta do stworzenia indywidualnego projektu domu to kluczowy krok w procesie budowy wymarzonego domu. Nie popełniaj tego błędu i nie wybieraj pierwszego biura projektowego, które wyświetli się w wynikach wyszukiwania, albo tego, z którym pracował brat, sąsiad czy znajoma.

    Postępując z tymi kilkoma krokami pozwoli Ci znaleźć profesjonalistę, który zrozumie i stworzy najlepszy projekt. Poświęć czas aby z pełną świadomością wybrać projektanta, który spełni Twoje oczekiwania. W końcu w tym budynku chcesz mieszkać Ty i Twoja rodzina przez najbliższe lata – warto więc wybrać świadomie.

Aby Twoje wnętrza były nie tylko funkcjonalne, ale również piękne i dopasowane do Twojego stylu życia, zapraszam Cię do skorzystania z naszej oferty na projekt wnętrza. Jesteśmy doświadczonymi architektami, który z pasją tworzą unikalne projekty, które spełniają najwyższe standardy estetyki i funkcjonalności.

W naszej pracy stawiamy na dokładną analizę potrzeb i preferencji moich klientów, aby móc stworzyć projekt idealnie dopasowany do ich stylu życia i gustu. Oferujemy kompleksową usługę, która obejmuje projektowanie wnętrza, wizualizacje w formie 2D i 3D oraz koordynację prac wykonawczych. Współpracujemy tylko z najlepszymi wykonawcami, aby mieć pewność, że każdy projekt jest realizowany zgodnie z ustalonymi standardami jakości.

Nasza oferta jest skierowana do osób, które chcą mieć unikalne wnętrza, które pozwolą im w pełni cieszyć się swoim domem. Jeśli szukasz projektu, który będzie spełniał Twoje oczekiwania, a jednocześnie będzie funkcjonalny i estetyczny, to zapraszam do kontaktu. Razem stworzymy wnętrze, które będzie idealnie odpowiadało Twoim potrzebom i stylowi życia.