JAKI BUDYNEK MOŻESZ POSTAWIĆ NA SWOJEJ DZIAŁCE?

Wybór działki pod budowę domu to pierwszy krok w drodze postawienia swojego domu. Być może macie to już za sobą, być może dopiero trwają poszukiwania.
Niezależnie od tego na jakim etapie jesteście warto przeczytać gdzie szukać informacji o tym, co można dokładnie postawić na działce oraz jak wyglądają wymagania terenowe.

Po pierwsze – Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Znaczna część terenów już posiada swój plan miejscowy który określa wymagania urbanistyczne dla danej działki. Można go wyszukać w sieci lub jeśli mamy z tym problem – dowiemy się w gminie/starostwie jaką konkretnie uchwałą nasz teren jest objęty. Każdy miejscowy plan zawiera załącznik graficzny – mapę – na którym teren objęty opracowaniem posiada podział na tereny posiadające różne oznaczenia. Gdy już znajdziemy oznaczenie naszego terenu, dowiemy się między innymi takich informacji jak:- maksymalna powierzchnia zabudowy – określająca pole, jakie zajmie bryła naszego budynku – minimalna powierzchnia biologicznie czynna – czyli powierzchnia zieleni, jaką musimy zachować na działce poza powierzchnią budynku, tarasu, terenu utwardzonego- ilość miejsc postojowych dla samochodów osób, jakie powinniśmy zapewnić na działce (zazwyczaj są to 2 miejsca na mieszkanie włącznie z miejscami w garażu)- rodzaje dachów jakie możemy stosować oraz ich kąt nachylenia (nie na wszystkich terenach można stosować np. dachy płaskie)- wysokość projektowanego budynku oraz ilość kondygnacji (parter, piętro, poddasze użytkowe itp.)- linia zabudowy – określająca odległość zabudowy od działki drogowej (dla niewielkich działek lub umiejscowionych przy skrzyżowaniu dróg może być ona ograniczeniem w budowie)- w miejscowym planie powinny być zaznaczone również tereny i obszary objęte szkodami górniczymi lub tereny zalewowe – należy koniecznie na to zwrócić uwagę, ponieważ te informacje mogą wpłynąć np na nieopłacalność w zakupie projektu typowego, ponieważ może się okazać, że konstrukcję budynku trzeba przeliczyć na nowo – w tym przypadku szczególnie polecam sporządzenie projektu indywidualnego.

Jeżeli na naszej działce nie jest uchwalony miejscowy plan, musimy wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy do wydziału zajmującego się planowaniem przestrzennym w gminie.Występując o warunki zabudowy powinniśmy dodatkowo określić wysokość, szerokość, powierzchnię zabudowy planowanego budynku, kąt nachylenia dachu oraz jego formę (jednospadowy, dwuspadowy, wielospadowy, płaski, symetryczny itp.)

Ważne!
Decyzja o warunkach zabudowy jest zazwyczaj bardziej dokładna niż wytyczne miejscowego planu opisanego wyżej. W tym przypadku wnioskujemy już o konkretne parametry budynku, które – w razie zmiany koncepcji – mogą okazać się problemem. Dlatego pamiętaj, aby wpisując parametry podać tzw “widełki” oraz przeanalizować konkretną bryłę budynku, który chcemy stworzyć. Przygotowanie decyzji w zależności od konkretnej jednostki architektoniczno-urbanistycznej może trwać nawet 3-6 miesięcy – dlatego warto wniosek przygotować rozważnie.
Bardzo ważne jest, aby skorzystać na tym etapie z doradztwa specjalisty – dobrego architekta.
W przypadku współpracy z moją pracownią projektową nie musisz martwić się o znalezienie, przygotowanie bądź analizę wyżej wymienionych dokumentów, ponieważ omawiamy je razem na spotkaniu przy dobrej kawie (bądź wodzie w te upalne dni

?

lub przygotowuję taką analizę na potrzeby wniosku, który później wypełniam dla klienta.

Aby Twoje wnętrza były nie tylko funkcjonalne, ale również piękne i dopasowane do Twojego stylu życia, zapraszam Cię do skorzystania z naszej oferty na projekt wnętrza. Jesteśmy doświadczonymi architektami, który z pasją tworzą unikalne projekty, które spełniają najwyższe standardy estetyki i funkcjonalności.

W naszej pracy stawiamy na dokładną analizę potrzeb i preferencji moich klientów, aby móc stworzyć projekt idealnie dopasowany do ich stylu życia i gustu. Oferujemy kompleksową usługę, która obejmuje projektowanie wnętrza, wizualizacje w formie 2D i 3D oraz koordynację prac wykonawczych. Współpracujemy tylko z najlepszymi wykonawcami, aby mieć pewność, że każdy projekt jest realizowany zgodnie z ustalonymi standardami jakości.

Nasza oferta jest skierowana do osób, które chcą mieć unikalne wnętrza, które pozwolą im w pełni cieszyć się swoim domem. Jeśli szukasz projektu, który będzie spełniał Twoje oczekiwania, a jednocześnie będzie funkcjonalny i estetyczny, to zapraszam do kontaktu. Razem stworzymy wnętrze, które będzie idealnie odpowiadało Twoim potrzebom i stylowi życia.