W powszechnej opinii właśnie tak jest, co często słyszę od klientów. Chcemy dom parterowy, prosty w budowie – najtańszy. Postanowiłam rozwinąć temat.
Zanim zdecydujemy się na budowę domu zazwyczaj oglądamy projekty dostępne w sieci, projekty gotowe. Wybór jest ogromny – domy parterowe, z poddaszem, o wybranej wielkości.
Gotowe projekty można zazwyczaj zakupić z kosztorysem. Te są najbardziej mylne, ponieważ do końca nie wiadomo skąd brane są współczynniki i przyjęte stawki.
W sieci znajdziemy przynajmniej kilka kalkulatorów budowlanych które mniej więcej są w stanie obliczyć koszty budowy. Należy jednak mieć na uwadze, że większość kalkulatorów nie uwzględnia lokalizacji budowy, a ta może znacznie zmienić koszty budowy.
W przypadku domów parterowych o powierzchni użytkowej ok 100-110 m2 z prostymi dwuspadowymi dachami bez garaży, przyjmując tradycyjną metodę budowy ścian koszty poszczególnych etapów wyglądają następująco:
Fundamenty – niewątpliwie jedna z droższych elementów konstrukcyjnych, w przypadku domu parterowego ich powierzchnia jest dwukrotnie większa niż w przypadku domu z poddaszem.
Ściany nośne i działowe – w tym przypadku ściany będą miały mniej więcej tą samą powierzchnię czy to dom parterowy, czy z poddaszem użytkowym, zatem koszty budowy będą podobne.
Koszty budowy kominów i systemu wentylacyjnego – będą porównywalne. Tak samo w przypadku jeśli planujemy wentylować dom poprzez kanały wentylacyjne z odzyskiem ciepła – koszty będą podobne w przypadku podobnej powierzchni domu.
Stropy – Zaletą domu parterowego jest możliwość wykonania tańszego stropu niż w przypadku domu z poddaszem użytkowym, jednak jego powierzchnia będzie dwukrotnie większa co sprawi, że koszty i w tym przypadku będą porównywalne. Wyjątkiem może być zaprojektowanie budynku bez stropu a zatem bez możliwości wyjścia na poddasze – możemy wtedy wykonać tylko sufit podwieszony/zamontowany do konstrukcji dachu. W tym przypadku możemy zrekompensować częściowo nadpłatę na większą powierzchnię fundamentów.
Koszt wykończenia elewacji – powierzchnia ścian zewnętrznych oraz ilość materiału potrzebnego do ocieplenia i wykończenia budynku będzie taka sama. W przypadku domu z poddaszem jednak, pomimo bardziej zwartej bryły będzie konieczne doliczenie prac wykonywanych na wysokości, z rusztowaniem, co może minimalnie zwiększyć koszt wykonania elewacji w porównaniu do kosztu wykończenia elewacji budynku parterowego. Koszty powinny być do siebie zbliżone.
Schody – dom z poddaszem będzie musiał być wyposażony w schody łączące dwie kondygnacje w przeciwieństwie do budynku parterowego.
Budowa konstrukcji dachu – w domu parterowym dach będzie zajmował zdecydowanie większą powierzchnię, zatem droższe będą zarówno materiały jak i robocizna. Można przyjąć, że koszt budowy dachu będzie około dwukrotnie wyższy niż dachu w domu z poddaszem.
Wykończenie dachu – takie elementy jak rynny, okna, wyłaz oraz podbitka okapu również należy uwzględnić. W domu parterowym zapłacimy więcej zakupując dłuższe rynny oraz wykonując większą powierzchnię podbitki dachowej, natomiast w przypadku domu z poddaszem użytkowym dopłacimy za okna dachowe w ilościach np. 4 sztuk – co sprawi że tutaj również koszty wykończenia dachu będą porównywalne.
Instalacje, stolarka okienna, drzwiowa, tynkowanie, parapety, ogrzewanie czy powierzchnia podłóg – w obydwu przypadkach koszty będą porównywalne. Koszt wykończenia wnętrz często jest kosztem podawanym w jednostce zł/m2 niezależnie od tego czy budynek jest parterowy czy nie.
Podsumowując…
Muszę niestety
zaprzeczyć stwierdzeniu, że dom parterowy jest tańszy w
budowie.
Koszty budowy są bardzo porównywalne. Wg niektórych
kalkulatorów mogłabym nawet stwierdzić, że budowa domu
parterowego została wyceniona drożej biorąc pod uwagę ten sam
region.
Jestem ciekawa, czy się ze mną zgadzacie?