JAK TANIO ZBUDOWAĆ DOM? CZ.1.


Bardzo często zdarza się, że klient przychodząc do Architekta prosi o projekt domu taniego w budowie. Oczywiście Architekt powinien mieć podstawową wiedzę na temat kosztów rozwiązań, oraz powinien doradzić w kwestii doboru odpowiednich rozwiązań. Osoba zorientowana w temacie podpowie, które rozwiązanie będzie droższe. Niestety to nie jedyne kryteria jakie powinna wziąć pod uwagę osoba budująca dom – ponieważ na budowie przyjdzie nam jeszcze podejmować szereg innych decyzji które mogą podnieść koszty lub je ograniczyć. Poniżej kilka z nich:W kilku punktach opisuję w jaki sposób rozsądnie ograniczyć koszty budowy domu jednorodzinnego. Postaram się przedstawić kilka zasad którymi powinniśmy się kierować podczas opracowania lub kupowania projektu domu jednorodzinnego. W jaki sposób gospodarować budżetem przeznaczonym na projekt oraz budowę domu aby nie ponosić w przyszłości dodatkowych kosztów? Jak rozsądnie szukać oszczędności już na etapie projektowania domu, a także w trakcie budowy?

1. PROSTA BRYŁA

Domy o nieskomplikowanej bryle często są tańsze w budowie. Dlaczego? Już tłumaczę. Po pierwsze – budynki posiadające wykusze, uskoki, mnogość załamań ścian, wszelkiego rodzaju dodatki są po prostu bardziej skomplikowane w budowie co wpływa na czas wykonania prac. A wiadomo, że każda godzina pracy wykwalifikowanego pracownika kosztuje. Po drugie – skomplikowana bryła to często skomplikowany dach. Cena wykonawstwa może bardzo się różnić nawet jeżeli powierzchnia dachy będzie podobna. Dodatkowo w przypadku wykończenia połaci dachowej dachówką zawsze najdroższymi elementami są elementy wykończeniowe i niestandardowe takie jak gąsiory do wykończenia załamań dachu, jak również koszt wykonania bardziej skomplikowanych obróbek blacharskich.
Dom o prostej bryle nie musi być nudny. Wystarczy odrobina kreatywnego podejścia do projektu aby prosty budynek stał się elegancki, ciekawy i dużo ładniejszy niż katalogowe gotowce.

2. ROBOTY ZIEMNE

Wszelkie prace związane z gruntem są zazwyczaj pracami kosztownymi. Czasami nie da się ich uniknąć. Jeśli na naszej działce zalega grunt nienośny nie nadający się do budowy, bądź teren wymaga niwelacji – niewiele zyskamy.
Jeśli jednak myślisz o kondygnacji podziemnej z wszelkimi pomieszczeniami gospodarczymi – zastanów się raz jeszcze. Zawsze budowanie w dół jest droższe niż budowanie w górę. Jeśli zależy Ci na tanim budynku a dodatkowe pomieszczenia gospodarcze są Ci niezbędne – rozważ umieszczenie pomieszczeń gospodarczych na parterze lub wygospodaruj teren na działce pod ziemiankę.
Rezygnując z piwnicy ograniczysz koszty związane z:
– wykonaniem kosztownych, głębszych wykopów pod budynek
– murowaniem ścian piwnicznych wraz z izolacją przeciwwilgociową
– wykonaniem dodatkowego stropu i schodów do piwnicy
Są jednak przypadki, w których opłaca się piwnicę zrobić. Należy do nich między innymi sytuacja w której potrzebujemy wymienić 2 m gruntu lub więcej pod budynkiem. Prace nadal będą kosztowne, jednak może okazać się, że nie tak bardzo jak zasypanie tych dwóch metrów gruntem nośnym.

3. IZOLACJE BUDYNKU

Izolacja budynku jest bardzo ważna. Zarówno wybór materiału jak i odpowiednie wykonanie izolacji ma kluczowe znaczenie dla parametrów budynku. Błędy wykonane na tym etapie mogą generować koszty, ogrom nerwów i trudne do naprawienia problemy. Nie należy zatem oszczędzać na izolacjach. Najważniejsze z nich to:
– Izolacja termiczna – czyli ocieplenie ścian – w dużej mierze wpływa na zapotrzebowanie budynku na energię. W roku 2021 o raz kolejny zaostrzone zostają parametry izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych projektowanych budynków. Są to jednak wymagania podstawowe. Warto zastanowić się nad wyborem rozwiązania być może droższego w budowie, jednak przekładającego się w późniejszym czasie na tańszą eksploatację budynku a tym samym niższe rachunki za prąd.
Nie warto kupować najtańszych materiałów z marketu budowlanego. Poza tym, że ma fatalne parametry to często jego kształt jest nierównomierny co uniemożliwia szczelne ułożenie izolacji w przegrodzie.
– Izolacje wodochronne – wszystkie izolacje mające na celu ochronę przed działaniem wody. Ściany piwniczne są szczególnie narażone na działanie wody, między innymi dlatego są droższe niż ściany na parterze. Dużą oszczędnością będzie zatem rezygnacja z piwnicy i lokalizacja pomieszczeń gospodarczych na parterze.

Cdn…

?

Aby Twoje wnętrza były nie tylko funkcjonalne, ale również piękne i dopasowane do Twojego stylu życia, zapraszam Cię do skorzystania z naszej oferty na projekt wnętrza. Jesteśmy doświadczonymi architektami, który z pasją tworzą unikalne projekty, które spełniają najwyższe standardy estetyki i funkcjonalności.

W naszej pracy stawiamy na dokładną analizę potrzeb i preferencji moich klientów, aby móc stworzyć projekt idealnie dopasowany do ich stylu życia i gustu. Oferujemy kompleksową usługę, która obejmuje projektowanie wnętrza, wizualizacje w formie 2D i 3D oraz koordynację prac wykonawczych. Współpracujemy tylko z najlepszymi wykonawcami, aby mieć pewność, że każdy projekt jest realizowany zgodnie z ustalonymi standardami jakości.

Nasza oferta jest skierowana do osób, które chcą mieć unikalne wnętrza, które pozwolą im w pełni cieszyć się swoim domem. Jeśli szukasz projektu, który będzie spełniał Twoje oczekiwania, a jednocześnie będzie funkcjonalny i estetyczny, to zapraszam do kontaktu. Razem stworzymy wnętrze, które będzie idealnie odpowiadało Twoim potrzebom i stylowi życia.